Współczesny rynek przacy

Obecny rynek pracy jest bardzo trudny do scharakteryzowania. Nic nie można określić w nim jako stabilne.  Jedynie co jest właśnie pewne to to, że współczesny rynek pracy jest bardzo zmienny. Wiele mówi się o młodych ludziach, którzy wejdą na rynek pracy. Mówi się o tym, jak będą mieć bardzo trudno, jaki chaos ich ogarnie. Mniej jednak wspomina się o ludziach, którzy na rynku  funkcjonują już od dawna. Mimo tego, iż młodzi ludzie wchodzący na rynek będą mieć nie lada wyzwanie, są w mniejszym bądź większym stopniu do tego przygotowywaniu. Chociażby sprawne poruszanie się po nowych technologiach, obserwacja zmian i nowych trendów. Ci, którzy już na runku są od dawna, nie przyzwyczaili się do tych zmian, niepewności.

A przecież wiele mówi się o mobilności, zarówno fizycznej jak i psychicznej, elastyczności zawodowej, itp. Młodym ludziom wchodzącym na współczesny rynek pracy o wiele łatwiej jest się przygotować do stawianych wymogów przez współczesność. Oni urodzili się i żyją w takich czasach.  Również otoczenie, np. szkoła, stara ich się do tej roli przygotować. Niestety młode pokolenie, ale już od kilku-kilkunastu lat funkcjonujące na współczesnym rynku pracy, doświadcza i odczuwa na własnej skórze ów brak stabilności, o której myśleli rozpoczynając swoją karierę edukacyjno-zawodową. Niestety wiele osób, mimo doświadczenia, nie potrafi udźwignąć ciężaru współczesności. Często zdarza się, że młodzi ludzie lepiej poruszają się po współczesnym rynku pracy niż właśnie, ci, którzy już  są na nim od dłuższego czasu obecni. Wiele zdań zintensyfikowanych jest do tych dopiero na rynek wkraczających, jednak mniej jest propozycji dla tych nieco starszych.   Mimo, iż istnieją  usługi różnych specjalistów, nie w każdym mieście są one szeroko dostępne. Powoli widać, ze w mniejszych miastach zarysowuje się kryzys młodych/w średnim wieku, ale funkcjonujących już na rynku pracy.  Wprowadzenie obowiązkowych zajęć z  doradztwa zawodowego przyczyni się nie tylko do świadomego wyboru szkoły ponadgimnazjalnej i zawodu, ale także swobodnego poruszania się w przyszłości po rynku pracy.

 

Autor: Edyta Załoga