Wycieczki

Warsztaty z efektywnej nauki oraz wypoczynek nad morzem

Usytuowane w samym sercu Gdańska Centrum Edukacji  smartLAB to nowoczesne centrum nauki mające na celu przybliżenie młodzieży  piękna świata przyrody poprzez organizację eventów i warsztatów naukowych. Już dziś pomogły one zrozumieć naszym gimnazjalistom fizykę, astronomię, czy biologię, ale przede wszystkim  chemię. Celem strategicznym było wzmocnienie edukacji i podniesienie kluczowych kompetencji naukowo – technicznych z przedmiotów przyrodniczych.

Młodzież z Gimnazjum nr 2 w Mławie uczestniczyła podczas pobytu na biwaku w Jantarze w warsztatach naukowych, gdzie nabyta wiedza pozwoliła  im lepiej odnaleźć się w świecie zdominowanym przez technikę i nauki przyrodnicze. W ramach pokazów uczniowie mogli :

  • doświadczyć mrożące krew w żyłach eksperymenty z ciekłym azotem i suchym lodem w rolach głównych.
  • poznać chemiczne czary-mary i... Harry! - teatralizowany pokaz prezentujący fascynujące doświadczenia i tajemnice czarodziejów naukowym (przymrużonym) okiem.
  • przygotować chemiczne smakołyki – skosztować błyskawicznych lodów, bez azotowych oraz soft-drinków z suchym lodem!
  • zabawić się magią ognia - czyli zobaczyć najbardziej wystrzałowe doświadczenia podczas pokazu, który naprawdę rozgrzewał atmosferę!

Kolejny dzień przyniósł uczniom gimnazjów wiadomości z zakresu historii. Odwiedziliśmy Muzeum II Wojny Światowej, w którym wystawę główną tworzyły  trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”, a także  polskie doświadczenie tych wydarzeń, wpisane w szerszy kontekst europejski i światowy. W muzeum uczniowie mogli skorzystać z  nowoczesnych stanowisk multimedialnych, których  jest ok. 240. Za ich pomocą mogli przeglądać archiwalne fotografie i filmy, obejrzeć relacje świadków tamtych wydarzeń, zapoznać się z interaktywnymi mapami prezentującymi militarne potyczki czy zmiany granic państw w czasie II wojny światowej. Ponadto obejrzeli  eksponaty obrazujące życie codzienne w czasie II wojny światowej oraz wystawę dla dzieci "Podróż w czasie”.

Po tych wyjątkowych dniach przyszedł czas relaks i wypoczynek. Formami wypoczynku były atrakcje w parku linowym. Celem zajęć plenerowych był  ruch na świeżym powietrzu i aktywność fizyczną w kontakcie z przyrodą. Program miał na celu rozwój odpowiedzialności, współpracy, samodyscypliny oraz koncentracji na realizacji konkretnego zadania. Ciekawe przeszkody i aktywność fizyczna gwarantowały doskonałą zabawę. Nad bezpieczeństwem grupy gimnazjalistów czuwali doświadczeni instruktorzy i animatorzy. Kolejną atrakcją była wizyta w  Zoltarze – laserowym  paintballu, który łączy przyjemne z pożytecznym - zabawę z dużą ilością ruchu, niezapomniane emocje z nauką pracy w grupie. Znakomicie rozwija kondycję, zdolność komunikacji, współpracy oraz zmysł zdrowej rywalizacji. Dodatkową zaletą jest to, że pozwala na jednoczesną zabawę dużej grupie osób. Dlatego właśnie tego rodzaju rozgrywki na arenie, jako alternatywę dla zajęć w ramach wychowania fizycznego  propagujemy w Gimnazjum nr 2. Ale to nie wszystko. Teraz przyszedł czas dla dziewcząt i chłopców - wizyta w kinie, gdzie uczniowie mogli wybrać sobie film w zależności od swoich zainteresowań. Finałowym punktem wypoczynku była wizyta na plaży oraz wspólna kąpiel w morzu.

Wszystkich, którzy czują chemię do nauki, rywalizację sportową, historyczną wiedzę i wypoczynek, zapraszamy za rok.

Zobacz wszystkie zdjęcia...

"Dwójka” w górach – bawili się i uczyli.

Pod koniec maja 2017 r. uczniowie klas Id, Ie i IIIa Gimnazjum nr 2 w Mławie przebywali na wycieczce krajoznawczo - turystycznej w Kotlinie Kłodzkiej i Górach Stołowych. Głównym celem wycieczki było poznanie tradycji, zabytków kultury i historii Wrocławia, miast Kotliny Kłodzkiej oraz środowiska przyrodniczego Gór Stołowych.

Aby upowszechnić wśród młodzieży zasady ochrony środowiska naturalnego oraz kształtować umiejętność korzystania z zasobów przyrody, uczniowie spędzili czas na szlaku turystycznym w Parku Narodowym Gór Stołowych i odwiedzili labirynt Błędne Skały oraz zdobyli najwyższy szczyt Gór Stołowych Szczeliniec Wielki. Przebyli również Drogę Stu Zakrętów, aby zobaczyć Radkowskie i Słoneczne Skały.

Uczniowie zwiedzali Kłodzko, gdzie odwiedzili Podziemne Miasto i Twierdzę Kłodzką, Kudowę Zdrój z Pijalnią Wód i Parkiem Zdrojowym, Duszniki Zdrój, a w nich Muzeum Papiernictwa, odwiedzili również Jaskinię Niedźwiedzią i Muzeum Ziemi w Kletnie oraz Kopalnię Złota w Złotym Stoku, gdzie każdy uczestnik wybił samodzielnie złotą monetę, wypłukiwał złoto lub brał udział w poszukiwaniu diamentów, co udokumentowano pozyskaniem imiennego certyfikatu. Największe wrażenie zrobiła jednak na młodzieży wizyta w Kaplicy Czaszek w Czermnej oraz Bazylika w Wambierzycach zwana Śląską Jerozolimą.

W Gimnazjum nr 2 naukę, wiadomości oraz wiedzę zdobywamy na wycieczkach podsumowujących rok szkolny 2016/2017. Wkrótce kolejne relacje z wyjazdów.

Zobacz więcej zdjęć...

Wyjazdy na narty tylko z Gimnazjum nr 2

Już po raz kolejny Gimnazjum nr 2 wspólnie ze Szkołą Podstawową oraz Gimnazjum w Wieczfni Kościelnej zorganizowały zimowy wyjazd do Poronina, połączony ze zwiedzaniem Zakopanego.

Podczas sześciogodzinnych pobytów na wspaniale przygotowanym stoku narciarskim w Czerwiennem, pod okiem instruktorów, młodzież miała możliwość poznania podstaw i zasad bezpieczeństwa na wyciągu oraz doskonalenia swoich umiejętności narciarskich. Sprawiało to mnóstwo radości, a przede wszystkim pokazało inne formy zimowego wypoczynku. Doskonała kuchnia połączona z miłą atmosferą oraz możliwością korzystania ze stołu bilardowego, piłkarzyków czy tenisa stołowego, pozwoliły na szybką regenerację sił. Nie brakowało również wrażeń w postaci wspólnego integrowania się. Wszystko to złożyło się na niezapomniane chwile połączone z nowymi znajomościami.

"Bo lepszej wycieczki nie ma nigdzie"- to zgodna opinia wszystkich uczestników, bez względu na wiek.

Poronin oraz Czerwienne łączy, widzieliśmy to wszyscy. Do zobaczenia za rok.

Więcej zdjęć...

Gimnazjaliści na warsztatach w Centrum Hewelianum oraz Exodusie

Usytuowane w samym sercu Gdańska Centrum "Hewelianum" to nowoczesne centrum nauki mieszczące się w zabytkowych obiektach architektury militarnej. Centrum Hewelianum zajmuje się popularyzacją nauki organizując interaktywne i multimedialne wystawy w nowoczesny sposób pokazujące inne oblicza nauki. Już dziś pomogły one zrozumieć naszym gimnazjalistom fizykę, astronomię, historię czy biologię a także matematykę i chemię.

Młodzież z Gimnazjum nr 2 w Mławie uczestniczyła podczas pobytu na biwaku w Jantarze w warsztatach naukowych: mikroświat oraz H2O.
Warsztaty miały za zadanie odpowiedzieć: Co jest niezbędne do życia…? Woda, zdrowa woda.

W laboratorium Centrum Hewelianum zbadaliśmy wodę i dowiedzieliśmy się jakie parametry decydują o tym czy woda jest „dobra” dla ludzi 
i zwierząt. Za pomocą mierników zmierzyli parametry różnych wód i dowiedzieli się jaki mają wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka oraz dlaczego "dobra" woda jest niezbędna dla zdrowia człowieka. Mikroświat natomiast pomógł odpowiedzieć na pytania: Czy można zobaczyć niewidzialne? Tak!
W okularze mikroskopu zobaczyli nawet to, co znajduje się w małej kropli wody i jest niewidoczne gołym okiem. Jako uczestnicy warsztatów nauczyli się posługiwać mikroskopem, przygotowywać różne preparaty oraz prowadzić obserwacje mikroskopowe. Ale to nie wszystko - odkryli również chlorofil i przeprowadzili "kolorową" chromatografię barwników roślinnych.

Zobacz wszystkie zdjęcia...

Kolejne dni również obfitowały w wiele atrakcji. Jedną z nich była wizyta w CENTRUM EXODUS, w którym mieliśmy za zadanie rozwiązanie łamigłówek z zakresu przedmiotów gimnazjalnych, aby móc znaleźć klucz i otworzyć pokój. Młodzież musiała zmierzyć się z Tajemnicami Wiktora Fritza!
Czy 60 minut wystarczy, aby odkryć jego sekrety?
Zadaniem uczniów było odnaleźć zapiski Wiktora oraz przedmioty, które są z nimi powiązane. Każdy przedmiot w pokoju miał inne pochodzenie, ale tylko niektóre z nich były pomocne w rozwikłaniu tajemnicy podróżnika. Po nauce przyszedł czas na relaks. Odwiedziliśmy laserowy paintball, grali w Xboxa, jeździli na wirtualnych torach samochodowych. Wieczorem zaś obejrzeli film „Kochaj”.

Jak widać uczniowie z "dwójki" potrafią łączyć naukę z zabawą, a przez to zdobywać wiele nowych wiadomości i umiejętności czego przykładem jest bardzo dobrze napisany egzamin gimnazjalny.

Więcej artykułów…